ورود/عضویت سبد خرید  
زیره سیاه

زیره سیاه

زیره سیاه داراي خواص ضد عفوني کنندگي، ضد کرم، ‌ضد تشنج و شل کننده عضلات بوده و مقوي و نيروبخش است. زيره سياه مناسب براي درمان سوء هاضمه است.
تحقيقات جديد نشان داده است كه دو ماده شيميايي موجود در اسانس زيره ( كارون و كارول )، كار عضلات صاف دستگاه گوارش را تسهيل مي‌كنند‌. همچنين برعضلات صاف رحم اثرات مفيدي دارند. همچنين جويدن دانه هاي زيره بعد از غذا، هضم را بهبود مي‌بخشد و بوي بد دهان را برطرف مي‌كند.
زیره سیاه داراي خواص ضد عفوني کنندگي، ضد کرم، ‌ضد تشنج و شل کننده عضلات بوده و مقوي و نيروبخش است. زيره سياه مناسب براي درمان سوء هاضمه است. تحقيقات جديد نشان داده است كه دو ماده شيميايي موجود در اسانس زيره ( كارون و كارول )، كار عضلات صاف دستگاه گوارش را تسهيل مي‌كنند‌. همچنين برعضلات صاف رحم اثرات مفيدي دارند. همچنين جويدن دانه هاي زيره بعد از غذا، هضم را بهبود مي‌بخشد و بوي بد دهان را برطرف مي‌كند. افزون بر اين، زيره داراي خواص ضد انگلي، ضد قارچي، ضد عفوني كننده وضد اسپاسم بوده، مقوي معده است و خاصيت ديورتيك (مدر) دارد. تخم زيره سياه را به عنوان ضد نفخ‌ و تقويت كننده معده مصرف مي‌كنند و براي افزايش ترشح شير، استفاده از آن را به مادران توصيه مي‌كنند .

خواص زیره سیاه

افزایش متابولیسم و گرمای بدن.
بهبود بیماری‌ها تنفسی مثل برونشیت و آسم.
حفظ سلامتی معده و روده، كبد و كلیه‌ها.
خاصیت مشابه آنتی هیستامین و در نتیجه جلوگیری از لخته شدن خون.
ارتقاء عملكرد سیستم ایمنی بدن.
پیشگیری از سرطان.
قابض و خشك كننده است.
ضد تشنج است.
برای برطرف كردن بیماری صرع مفید است.
در دفع گاز معده موثر است .
قاعده آور است.
عرق آور است.
برای رفع برونشیت از دم كرده زیره استفاده كنید .
برای برطرف كردن سوءهاضمه مفید است.
ترشحات زنانگی را برطرف می كند.
برای تحریك اشتها، زیره سبزه را با سركه و آب مخلوط كرده و قبل از غذا بخورید.
برای برطرف كردن قطره قطره ادرار كردن زیره را تفت داده و سرخ كنید و سپس با آب بخورید .
برای رفع نفخ روده و معده می توانید دم كرده زیره را تنقیه كنید .
برای التیام زخم چشم ، دانه های له شده زیره سبز را در آب برنج خام خیس كرده و سپس مایع بدست آمده را قطره قطره روی زخم چشم بریزید. هنگامیكه اطفال شیر خوار دل درد دارند و نفخ در شكم شان پیچیده ،چند قطره اسانس زیره را با روغن بادام مخلوط كرده و با آن شكم آنها را ماساژ دهید و بالاخره زیره را در غذاهایی كه نفاخ هستند مخصوصا حبوبات استفاده كنید .

طرز استفاده

دم كرده زیره : مقدار 5 گرم زیره را در یك لیتر آب جوش ریخته و بمدت 10 دقیقه دم كنید مخلوط با عسل : گرد زیره را به مقدار یك گرم عسل مخلوط كرده و استفاده كنید . اسانس زیره : این اسانس را می توانید از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریدری كنید . مقدار مصرف آن 2 قطره در یك لیوان آب نیم گرم می باشد.

شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: