ورود/عضویت سبد خرید  
انجیر

بابونه

بابونه گیاهی معطر که به صورت خود رو در مزارع و کنار جاده ها می روید و ساقه آن دارای انشعاباتی است و برگ های آن دراز و با ظاهر برگچه مانند با بریدگی ها باریک می باشد . این گیاه به عنوان گیاهی یکساله است که قسمت مورد استفاده آن در فاصله ماه های اردیبهشت تا مهر ماه از ساقه آن جدا می کنند که به آن کاپیتول های می گویند . این گیاه و به عنوانی همین کاپیتول ارزشمند گل بابونه دارای خواص و فواید بسیاری است که واقعا در همچین گیاهی فوق العاده و عجیب است در ادامه می خواهیم این گیاه فوق العاده را موشکافی کنیم و خواص دارویی بابونه را در سایت سلامت آکاایران برای شما شرح بدهیم.

مهمترین خواص درمانی بابونه :

  • خواص پوستی بابونه از خواص مفید پوستی بابونه می توان به ضد التهابات پوستی، برطرف کننده زخم های جلدی، رفع اگزما، ضد آکنه و جوش غرور، ترمیم سوختگی، زیبایی پوست، مراقبت از مو، طلایی و بلوند کردن مو و ضد عفونی کننده پوست اشاره کرد.
  • خواص گوارشی بابونه بابونه دارای خواص گوارشی مانند آرامبخش سیستم گوارش، رفع سوءهاضمه، ضد نفخ، بادشکن، جلوگیری از زخم معده، ضد اسهال، رفع انگل اکسیور و درمان مسمومیت های غذایی است.
  • خواص هورمونی بابونه از خواص هورمونی بابونه می توان به تقویت رحم، رفع ورم رحم، رفع سفتی رحم، آمنوره، قاعدگی دردناک، شیرافزا، جلوگیری از زایمان زودرس، درمان فشار خون، ورم بیضه، انزال زودرس و چاقی اشاره کرد.
  • خواص اسکلتی بابونه گیاه بابونه دارای خواص اسکلتی از قبیل ضد التهاب مفاصل، ضد درد، نقرس، رماتیسم، آرتوروز، کمر درد و شل کردن عضلات است.
  • خواص مغزی بابونه از جمله خواص مغزی بابونه نیز می توان به آرامبخش ملایم، خواب آور، ضد اضطراب و بی قراری، رفع سرگیجه، رفع خستگی و تقویت حافظه اشاره کرد.
  • خواص قلبی و عروقی بابونه بابونه خواص قلبی و عروقی مانند کاهنده فشار خون و رقیق کننده خون دارد همچنین خواص ریوی بابونه شامل، ضد سرفه، ضد التهاب ریه، خلط آور و رفع احتقان است.
  • خواص آنتی بیوتیکی و ایمنی بابونه از خواص آنتی بیوتیکی و ایمنی بابونه می توان به افزاینده دفاع ایمنی بدن و از بین بردن عفونت قارچی کاندیدا از واژن اشاره کرد. بابونه گیاهی دائمی و کوچک به ارتفاع تقریباً ۳۰ سانتیمتری و دارای بویی معطر است که در چمن زارها و زمین های شنی می روید. ساقه این گیاه به رنگ سبز مایل به سفید، برگ های آن کوچک متناوب و دارای بریدگی های باریک، نامنظم و پوشیده از کرک است. گل های آن به طور مجتمع در یک طبق که به طور منفرد در انتهای ساقه گل دهنده در تابستان ظاهر می شود. در هر طبق، گل های سفید در اطراف و گل های زرد در قسمت وسط قرار دارند.
  • بابونه برای التهاب و تسکین زخم های گوارشی مفید است گیاه بابونه شیرازی گیاهی است که برای از بین بردن التهاب معده، اسپاسم معده و تسکین زخم های گوارشی مفید است. به گفته وی افرادی که دچار بیماری های کبدی و گوارش هستند فرآورده ها و گیاهان دارویی که اثر ضد نفخ دارند، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. فرآورده هایی که دارای عصاره و اسانس هستند اثر ضد نفخ قوی دارند و می توانند نفخ ناشی از مصرف برخی از مواد غذایی را از بین ببرند. مراجعات مردم به پزشک به دلیل نفخ شکم زیاد است، گر چه بیماری مهمی نیست و بیماران با یک دل درد ناراحت کننده به پزشک مراجعه می کنند


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: