ورود/عضویت سبد خرید  
طب سنتی و زانو درد

طب سنتی و زانو درد

علل زانودرد چیست؟

زانو درد بسته به سن افراد علل مختلفی دارد. به طور کلی زانودردها به دو دسته تقسیم می شوند: یکی آنهایی که علل ثانویه دارند، مثلا فردی که دچار شکستگی زانو شده است. در یکسری افراد هم زانودرد علت اولیه دارد، مانند افرادی که التهاب مفصل (آرتریت) زانو شده اند و غضروف مفصل زانوی آنها تخریب شده است.

چه افرادی دچار درد زانو می شوند؟

اصولا بر اساس سن بیمار که در چه سنی از زانو در شکایت می کند، افراد به دو دسته تقسیم می شوند:

۱- یکی افراد جوانی که معمولا از لحاظ ورزشی و تحرک بدنی فعال هستند و از درد جلوی زانو شکایت می کنند و درد آنها بیشتر موقع نشست و برخاست ایجاد می شود، به خصوص هنگامی که به کوه می روند و از کوه پاین می آیند، و یا از پله بالا و وپاین می روند، و یا هنگام نماز خواندن در نشست و برخاست از درد زانو شکایت می کنند.

۲- دسته دوم هم افرادی هستند که در سنین کهنسالی هستند و بیشتر تخریب غضروف مفصل زانو در این افراد است که موجب درد می شود که منجر به آرتروز می گردد.خودتان را با فعالیت زیاد خسته نکنید، بلکه در اولین فرصت به استراحت بپردازید. گوش به زنگ باشید، زیرا بیشتر صدمات بدنی زمانی اتفاق می افتد که انسان خسته است.

مراقبت خانگی از زانو درد

درد زانویی که شما را از راه رفتن باز می‌دارد، باید بوسیله پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

این توصیه‌ها به تسکین درد جزئی زانو کمک می کنند

استراحت دادن:
استراحت در منزل از مهم ترین اصول درمان است.
بالا نگاه داشتن زانو:
زانو‌ی‌تان را بالا نگه دارید. می‌توانید زانو‌های‌تان را با گذاشتن بالش در زیر آنها بالا نگه دارید،
بستن زانو:
بستن زانوها به دو دلیل مفید است: هم ورم را کاهش می دهد و هم مکانیسم زانو را به نظم در می آورد. از بریس یا بانداژ زانو استفاده کنید.
کمپرس یخ:
با کیسه یخ زانو را به طور مکرر کمپرس سرد کنید. در روز اول هر ساعت برای ۱۵ دقیقه روی زانو کیسه یخ بگذارید. پس از روز اول، دست کم چهار با در روز روی زانو یخ بگذارید.

گیاهان و میوه های مفصل دوست

1 ـ گل‌کلم، منبع ویتامین K
خانواده کلم‌ها و به‌طور خاص گل‌کلم سرشار از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها، بویژه اسید چرب امگا3 است. این سبزی سرشار از سلنیوم و ویتامین K است. این ویتامین یکی از ترکیب‌های مهم برای کنترل التهاب مفصل‌هاست
2 ـ روغن زیتون، منبع اولئوکانتال
این روغن از قدیم در طب سنتی برای درمان التهاب مفصل‌ها به کار می‌رفت. به این ترتیب که این روغن را به تنهایی یا همراه با کوبیده بعضی از داروهای گیاهی برای درمان استفاده می‌کردند. خوردن این روغن نیز به رفع التهاب کمک می‌کند.
3 ـ خانواده گیلاسی، منبع لیکوپن
به رنگ سرخ گیلاس و آلبالو دقیق شوید. این رنگ حاکی از آن است که این میوه‌ها سرشار از آنتی‌اکسیدان لیکوپن است. این آنتی‌اکسیدان یکی دیگر از ترکیب‌های مهم در کاهش و مهار التهاب مفصل‌هاست.
4- مصرف ویتامین های ـ ویتامین B ـ ویتامین C ـ ویتامین E ـ ویتامین D
5 ـ بادام خام، منبع سلنیوم
این خوراکی حاوی سلنیوم است. این عنصر یکی از عوامل ازبین‌‌برنده رادیکال‌های آزاد است. مصرف بادام خام نیاز بدن به سلنیوم را تامین می‌کند و به این ترتیب التهاب مفصل‌ها کاهش می‌یابد و مهار می‌شود
6 ـ گردو، منبع امگا3
گردو یکی از بهترین منابع گیاهی حاوی اسید چرب امگا3 است. این اسید چرب نیز خاصیت ضدالتهابی بالایی دارد و مصرف آن به کاهش و مهار التهاب مفصل‌ها و در نتیجه مهار درد و مشکلات ناشی از آنها کمک می‌کند.
7 ـ بادام هندی، منبع مس
8 ـ زنجبیل، داروی گرمابخش
در طب سنتی چین، برای گرم نگه‌داشتن و درمان درد مفصل‌های آسیب‌دیده از کوبیده دارچین که با روغن زیتون مخلوط شده بود، استفاده می‌کردند. علاوه بر آن برای مقابله با سرد و گرم شدن بدن بویژه مفصل‌ها و تحریک گردش خون، افزودن زنجبیل به غذا را به عنوان اسانس یا به صورت خام نیز توصیه می‌کردند


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: